KREATYWNOŚĆ – pobudź swoje myślenie, myśl nieszablonowo

Zajrzyjmy do tematu i na czym się skupimy. Czasami jednak i te trudne warunki nas inspirują do działania. Im jesteśmy pewniejsi siebie, tym lepiej znosimy krytykę i ocenę. Nie ulega wątpliwości, że zawsze będziemy na nią skazani. Bo jednym będzie podobało się to, co robimy, a innym wręcz przeciwnie. Od nas jednak zależy, co z tym zrobimy. Czy poddamy się na początku drogi? Czy wręcz przeciwnie, zdanie innych nas zmotywuje do działania?    

Skąd czerpać inspirację?

Dobrze jest otaczać się tym, co może sprawić, że spojrzymy na coś wielopłaszczyznowo. Zaczerpniemy coś dla czegoś innego. Łączenie tego, co już wiemy w coś zupełnie innego to właśnie nasza kreatywność, dzięki której tworzymy coś zupełnie nowego, wyjątkowego. Inspirując się otaczającym nas światem, możemy zawsze stworzyć coś, o czym ktoś inny jeszcze nie pomyślał. Dlaczego tak się dzieje? Każdy jest inny. Każdy jest wyjątkowy. 

Nasza osobowość to coś nie do podrobienia, Nie ma dwóch identycznych osób, w mózgach których zachodziłyby identyczne procesy. I nawet jeżeli dostarczymy dwóm osobom te same dane, w ich mózgach będą pojawiały się zupełnie inne myśli. Przetwarzamy i łączymy, z tym co już mamy.  W każdej chwili miliardy neuronów wysyłają biliony impulsów elektrycznych. To co widzimy czy słyszymy miesza się z naszymi doświadczeniami czy emocjami. Powstają nowe pomysły. Orginalne, ale powstałe na bazie tego, co już istnieje. 

Czerpmy pomysły z tego, co jest w zasięgu naszych możliwości. Inspirujmy się tym, co już zostało stworzone i nie obawiajmy się mówić, że tak właśnie jest.      

Bo nie może powstać coś z niczego. Mówią o tym wielcy artyści, którzy podkreślają, że nie kopiują swoich poprzedników. ale łącząc ich dzieła z unikatowymi doświadczeniami, tworzą coś  zupełnie innego. Ich prace są unikalne, tak jak każdy z nas. 

Tworząc zmieniamy siebie. 

Dla mnie jest to pisanie. Pomaga mi myśleć inaczej, nie tylko o sobie samej, ale o innych ludziach, o świecie, który mnie otacza. Inspiruję się wszystkim. Wykorzystuję widoki, zapachy, głosy, emocje. Tworzę swój świat opierając się na tym, co już istnieje. Układam sobie w głowie to, co często jest w chaosie.  Wychodzę z założenia, że każdy z nas powinien uzewnętrzniać swoją kreatywność, robiąc coś co wyzwala w nim jego talenty. Można robić to przez sztukę tworząc obrazy, ale również projektując mosty czy parki. Każdy z nas ma wiele do zaoferowania światu, bo każdy ma talenty, którymi został obdarowany. Wynikają one ze sposobu w jaki pracuje nasz mózg. 

Z chwilą w której przyszedłeś na świat Twoja kreatywność miała najwyższy poziom. Widać było to poprzez zaangażowanie w celu poznania wszystkiego, co było wokoło Ciebie. Dzieci uczą się i tworzą. To świat dorosłych stawia ograniczenia. Dlatego też z czasem poziom naszej kreatywności spada. Podporządkowujemy się systemom i ograniczamy swoje naturalne możliwości. Nie wykorzystujemy talentów, ponieważ często wierzymy innym, co jest dla nas lepsze, a co nie jest. Kreatywna edukacja pomaga wykorzystywać właściwie potencjał człowieka. Proces twórczy jest naturalnym sposobem rozwoju człowieka. Ważne jest przy tym zaakceptowanie towarzyszących nam emocji i umiejętność ich nazywania. 

Najczęściej emocje, które są naturalną częścią każdego z nas, są tłamszone i nie mamy pozwolenia na ich przeżywanie, co sprawia, że zamiast rozwijać, chowamy się w skorupach nieszczęśliwych ludzi. Dlatego też tak ważne jest wspierające środowisko, które pozwoli nam na bycie kreatywnym człowiekiem. Bez barier i bez ograniczeń. Pobudzanie swojej kreatywności i jej wykorzystanie ma ogromny wpływ na szczęście, którego pragnie każdy. Daje nam poczucie spełnienia. I nie ważne, co robisz. Ważne jak wykorzystujesz swój potencjał, swoją kreatywność. Ludzie, którzy nie cieszą się ze swojego życia, popadają w choroby ciała i umysłu. Brakuje w ich działaniu impulsu, dzięki któremu chce im się chcieć. 

Kreatywność wzbogaca nasze życie

Po pierwsze dzięki niej robimy coś dla siebie, ale i dla innych. Wykorzystujemy ją w życiu osobistym i biznesowym. Wymaga ona jednak od nas dużego wysiłku energetycznego. Dlatego też większość z nas wybiera prostsze rozwiązania, czyli te, które już znamy, których doświadczyliśmy. A kreatywność wiąże się z czymś zupełnie nowym. Z dość dużym wysiłkiem umysłowym.  Dlatego też jeżeli chcesz pobudzić swoją kreatywność, musisz zmusić się do działania. Pokonać opór. Nauczyć się nowego. Tego potrzebuje Twój mózg. 

Kreatywność, tak jak wspomniałam, jest elementem szczęścia. Wspaniale jest kiedy możesz ją wykorzystywać w swojej pracy, a praca jest Twoją pasją. 

Jeżeli jednak masz pewnego rodzaju ograniczenia, a nie możesz tego zmienić, wprowadź do swojego życia coś, co sprawi, że będziesz wykorzystywać swoje talenty i pobudzać swoje możliwości. Zapisz się na ceramikę. Zacznij wypiekać torty po godzinach. Rób to, w czym jesteś dobry.

Każdego dnia przesuwamy się do przodu, tworząc inną rzeczywistość. Człowiek pragnie czegoś nowego, czegoś czego jeszcze nie zna. Taka jest nasza natura. 

Jednak tak jak już wcześniej wspomniałam, często nie posuwamy się do przodu z obawy przed krytyką. Boimy się oceny. Nie chcemy porażki. 

Dlatego też jedyną słuszną decyzją w drodze do naszego szczęścia jest pozbyć się niewspierających przekonań ograniczających nasze możliwości.  Zaryzykować i wskoczyć tam, gdzie poniesie nas nasza wyobraźnia. Każdy sukces okupiony jest jakimiś niepowodzeniami. Wytrwali tylko stają na podium. Wszyscy popełniamy błędy, dlatego nie należy bać się niepowodzeń. To one nas wzbogacają.

Daj z siebie wszystko. Twórz. Zadbaj o swoją KREATYWNOŚĆ. Jesteś posiadaczem najlepszego narzędzia do tworzenia ciekawszej, piękniejszej i lepszej rzeczywistości. Zastanawiasz się czasami nad tym, w jaki sposób wyzwolić swój potencjał? Co może sprawić, że osiągniesz to, czego pragniesz? 

Nasz mózg sprawił, że wyszliśmy z jaskiń i żyjemy w świecie, o którym nie śniło się naszym przodkom. I każdego dnia ulepszamy ten nasz świat. Zmieniamy naszą rzeczywistość. Otwieramy się na przyszłość. Ludzki mózg jest kreatywny. Wykorzystaj go najlepiej, jak możesz to zrobić, bo jest to jeden z kluczowych elementów, który wyróżnia nas od innych istot żyjących na tej planecie. 

Nasze mózgi budują nowe ścieżki, nowe połączenia, które dają nowe rozwiązania. Myślimy. Nasze mózgi są dość złożone, dzięki czemu przetwarzamy informacje, które do nich docierają na wiele sposobów. I dlatego też jesteśmy kreatywni. Mózg w toku ewolucji rozrastał się. Powiększyła się kora przedczołowa będąca źródłem ludzkiej wyobraźni. To ona pozwala nam myśleć do przodu, o rzeczach, których jeszcze nie ma. 

Naszą super mocą jest właśnie ta zdolność wyobrażania sobie rzeczy niemożliwych, które stają się naszą rzeczywistością. 

Zwierzęta zatrzymały się na instynkcie, my poszliśmy o krok dalej. Mamy wyobraźnię i korzystamy z intuicji, która jest zlepkiem naszych doświadczeń. 

Łatwiej jest krytykować niż tworzyć

Do twórczego myślenia potrzebne jest nam odpowiednie środowisko, które będzie nas wspierało, a nie ograniczało nasze możliwości. Ale to przede wszystkim od nas zależy, jak do tego podejdziemy.

Dodaj komentarz