Czy starszy znaczy mądrzejszy?

Czy starszy znaczy mądrzejszy? Jak myślisz? Podziel się proszę ze mną swoimi przemyśleniami w komentarzu. W dzieciństwie często słyszałam, że należy słuchać się starszych, bo są mądrzejsi. Mam mieć wobec nich szacunek, czuć respekt, pomagać i ustępować, tylko dlatego, że są starsi.

W życiu dorosłym? Czasami zarzuca mi się brak wiedzy i doświadczenia – bo co ja tam mogę wiedzieć o życiu? A jak to się ma do mojej rzeczywistości?

Z mojego punktu widzenia wiek nie odgrywa dużej roli. Szacunek należy się każdej osobie, niezależnie od tego, ile ma lat. I działa to w obie strony. Podobnie jest z pomocą, której potrzebujemy wszyscy, ale z różną siłą i w różny sposób. Nie wydaje mi się, że muszę podporządkowywać się komuś tylko i wyłącznie dlatego, że jest ode mnie starszy, a co do ustępowania, to wszystko zależy od kontekstu. W autobusie chętnie odstąpię miejsce, ale w dyskusji, nie muszę się zgadzać z rozmówcą. Nie przytaknę tylko z racji tego, że ktoś urodził się ode mnie wcześniej.

Kiedyś na jednym ze szkoleń poznałam niesamowicie mądrą dziewczynę, która mając 20 lat osiągnęła sukces w dużej korporacji. Bardzo inteligentna i mądra życiowo. I to ona wyszła wtedy z apelem do starszych, żeby inspirowali się młodym pokoleniem, żeby się od niego uczyli, a nie spychali na ziemię, tylko dlatego, że są młodsi. Przestali patrzeć z pogardą i wyśmiewać się z ich pomysłów. Bo rzeczywiście niektórzy tak robią.

Poznałam ostatnio 18 -letniego chłopaka, który uzyskał już wolność finansową, wypracowując dochód pasywny, pozwalający mu godnie żyć. A znam i takich 50 – latków, którzy ledwo wiążą koniec z końcem.

I czy z racji tego, że mają mniej niż 40 lat, nie można się od nich uczyć?

Można, a nawet trzeba. 

Przyjaźnię się z wieloma osobami dużo ode mnie starszymi. Uwielbiam z nimi być i czerpać od nich wiedzę. Ale dla części z nich, to ja jestem inspiracją. Spotykają się ze mną m.in. po to, żeby się czegoś dowiedzieć, zarówno jeżeli chodzi o sprawy prywatne, jak i zawodowe. Dla Twojej wiedzy i ja korzystam z tych spotkań, ponieważ wzajemnie uczymy się od siebie. Jesteśmy różni, mamy inne przemyślenia i doświadczenia życiowe. Korzystam również z mądrości młodszych ode mnie osób.

Świadomie wybieram młodych współpracowników, bo mają inne spojrzenie na wiele spraw, niż ja. Słucham młodzieży, która wnosi wiele dobrego w mój rozwój. Każdego dnia dowiaduję się wielu mądrych rzeczy od mojego 15 – letniego syna, o których nie mam pojęcia. W biznesie słucham 25 – latków, którzy rozwijają firmy, korzystając z nowych technologii. I czuję się przy nich naprawdę mała.Znam starszych i młodszych ode mnie, którzy są dla mnie wzorem do naśladowania. Znam i takich, którzy czasami myślą i zachowują się, jakby nie ukończyli jeszcze szkoły podstawowej.

Patrząc na moją przeszłość, to przeżyłam więcej niż niejeden 60 – latek, a mam dopiero 40-stkę. I być może dla niektórych jestem niedojrzałym dzieckiem, a dla innych doświadczoną kobietą. Dla mnie najważniejsze jednak, że jestem sobą.

Dlatego też twierdzę, że wiek nie odgrywa dla mnie żadnego znaczenia. Liczy się człowiek i jego wnętrze, I bardzo się cieszę, że sama mogę dobierać sobie ludzi, którzy są w moim życiu, zarówno tym osobistym i zawodowym. I zapewniam Was, że w rozmowach z moją przyjaciółką, starszą ode mnie o 21 lat, z którą przyjaźnię się od 14 lat, nie czuję żadnej różnicy wieku. Obydwie wnosimy wartość w nasze życia, mamy podobne czasami wyzwania, towarzyszą nam podobne uczucia i emocje. Chodzimy wspólnie na kawę do kawiarni i na zakupy do centrum handlowego czy organizujemy wypady do teatru.

Odkąd pamiętam przyjaźnię się z dużo starszymi od siebie ludźmi, którzy czasami są starsi od moich rodziców. Przyjaźnię się także z młodszymi, którzy potrafią zmienić moje życie. Inspiracją do pracy nad sobą i osobą, która zachęciła mnie do szkoleń z zakresu osobistego, była 21 letnia dziewczyna, młodsza ode mnie wtedy o 14 lat. Za co jej dzisiaj bardzo dziękuję.

Dlatego też twierdzę, że wiek człowieka nie świadczy o jego mądrości, ani o doświadczeniu. 

Bądźmy z tymi, z którymi chcemy być. Uczmy się od tych, od których chcemy się uczyć.

Szanujmy jednak każdego człowieka, niezależnie ile ma lat. 

Dodaj komentarz