Czy Legionowo to dobre miejsce na sesje coachingu?

Być może i Ty kiedyś słyszałeś, że w mniejszych miastach trudniej jest o wsparcie specjalistów. Te czasy mamy już jednak chyba za sobą. Coraz częściej gabinety otwiera się również w bardzo małych miasteczkach. Dodatkowo pandemia otworzyła ludzi na korzystanie z różnych usług drogą elektroniczną. Spotkania online stały się codziennością.

Coraz więcej osób woli także korzystać z lokalnych usług. Daje to przede wszystkim oszczędność czasu na dojazdy i tym samym oszczędność pieniędzy. Z reguły w mniejszych miejscowościach stawki są też trochę niższe niż w dużych aglomeracjach.

Beata Pawlikowska w jednym ze swoich wystąpień zapewniła, że w każdym miejscu na świecie są ludzie, którzy chętni są pomóc. Zapytana ostatnio przez jednego z moich sąsiadów o to, czy Legionowo to dobre miejsce do tego, czym się zajmuję, bez wahania odpowiedziałam twierdząco. Coaching, który oferuję jest przecież formą pomocy tym, którzy potrzebują wsparcia. Nie ma przecież znaczenia, gdzie mieszkamy, pracujemy lub gdzie się uczymy. Tam gdzie jest człowiek, każda forma pomocy jest mile widziana.

Moją misją jest wspieranie innych w dążeniu do szczęścia. Wspieram kobiety i wspieram mężczyzn, jednak szczególną uwagę poświęcam właśnie kobietom.

Co prawda każdy człowiek ma jakieś wyzwania, ale to kobiety chętniej korzystają z pomocy specjalistów. Mężczyźni częściej nie przyznają się do problemów i próbują szukać rozwiązań na własną rękę. Od wieków nie mogli przecież przyznać się do słabości i tego, że czegoś mogą nie wiedzieć. A kobiety? Kobiety pytają, poszukują i próbują dokonywać zmiany. Chociaż zauważam wzrost zainteresowania szkoleniami i coachingiem także wśród panów. Bardzo mnie to cieszy, ponieważ i tak mały odsetek polskiego społeczeństwa dba o swój rozwój.

Z moich doświadczeń wynika, że więcej jest chętnych na sesje coachingu w dużych miastach, niż w mniejszych miejscowościach. Jednak w tych małych, też są ludzie, którzy szukają pomocy. Dla wielu mieszkańców wsi i małych miasteczek coaching jest zjawiskiem nowym i dość egzotycznym. A jeśli coś jest nieznane, to często podchodzimy do tego z pewną dozą nieufności.

Pomimo, że Legionowo jest dużym miastem, mam wrażenie, że jeszcze panuje w nim małomiasteczkowa mentalność jego mieszkańców. Przede wszystkim tych, którzy żyją tu od paru pokoleń. Jest jednak dość duży odsetek osób przyjezdnych, które polubiły te rejony. Żyje się tu dość wygodnie. Jest wszystko czego człowiek potrzebuje, jak mówią starsi mieszkańcy. Jest kino, są restauracje, piękne parki i coraz więcej atrakcji. Ponieważ przybywa coraz więcej mieszkańców, miasto otwiera się na nowe propozycje. Również jego mieszkańcy oferują coraz to nowsze usługi i produkty. Coaching jest jedną z takich usług. Nową, ale jeszcze nie dość znaną na tym terenie.

Pamiętam, kiedy w 1999 roku podejmowałam decyzję dotyczącą wyboru kierunku studiów. Nie było to proste zadanie. Zawsze interesowałam się psychologią, ale w tym czasie zawody psychologa i psychiatry nie cieszyły się zbytnim powodzeniem wśród legionowskiej społeczności. Pomimo tego, że interesowałam się rozwojem umysłowym człowieka i zadawałam sobie pytania na temat ludzkiej egzystencji, nie brałam pod uwagę psychologii. Był to wynik przekonań, że psycholog to specjalista od „czubków”, który zazwyczaj sam ma ze sobą problemy. Gdybym wtedy kierowała się tym, co w duszy mi grało, skończyłabym ten kierunek. Jednak, na tamten czas, ważniejsze było dla mnie to, co ludzie powiedzą. A ludzie mówili, że powinnam skończyć prawo. I skończyłam. Życie i tak skierowało mnie jednak do pracy z ludźmi. Jestem za to bardzo wdzięczna, bo to, co robię jest moją pasją.

Praca coacha wnosi wiele wartości w życie innych osób. Być może musimy jeszcze poczekać parę lat, żeby coaching stał się naturalnym wsparciem przede wszystkim w sytuacjach kryzysowych. Doczekaliśmy się przecież czasów, kiedy praca psychologów jest powszechnie doceniana. Ze wsparcia korzystają już nawet najmłodsi. Placówki publiczne coraz częściej zatrudniają specjalistów wspierających rozwój psychiczny swoich podopiecznych. Dla dorosłych również czymś naturalnym stały się procesy terapeutyczne, konsultacje u psychologów i grupy wsparcia. W Legionowie jest wielu psychologów, a kolejki do nich nie mają końca. Z ich usług korzystają dzieci i dorośli. I nikt już nie wyśmiewa, ani nie krytykuje, że ktoś chodzi na terapię. Dla wielu jest to tak samo potrzebne, jak korzystanie z usług kardiologa czy internisty.

Podobnie jest z coachingiem. Nieznany, więc dla większości niezrozumiały. Za parę lat i to się zmieni.

Czym jest w ogóle ten cały coaching i co wnosi do naszego życia?

Coaching jest treningiem rozwoju osobistego. Treningiem opartym na osobistych zasobach klientów, takich jak kompetencje, umiejętności i doświadczenia. Pod uwagę brane są również wyznawane wartości i przekonania. W pracy coachingowej wykorzystuje się także zasoby materialne, które mogą wesprzeć klienta w procesie zmiany – wszystko to, czym człowiek dysponuje. Należą do nich m.in. rzeczy materialne, a także te nienamacalne, jak na przykład relacje z ludźmi.

W coachingu wzmacnia się naturalny potencjał człowieka i skuteczność jego działań, które mają poprawić jego sytuację osobistą lub zawodową. Coach wspiera klienta poprzez zastosowanie metod i narzędzi motywacyjnych. Klient jest odpowiedzialny za przebieg procesu, ponieważ to on podejmuje decyzje o tym, co jest dla niego ważne i co zrobi w trakcie procesu. W przeciwieństwie do psychiatry, coach nie korzysta z farmakologii. Proces coachingowi jest krótki, w porównaniu do procesów terapeutycznych. Powinien trwać nie dłużej niż 12 spotkań. Opiera się na partnerstwie i wzajemnym zaufaniu.               

Wynikiem pracy z coachem jest osiągnięcie rezultatów, które określa się na początku współpracy. Po przeanalizowaniu sytuacji klienta, wyznaczany jest cel, który klient chce osiągnąć przy wsparciu coacha.

Jednym z głównych celów coachingu jest zmiana przekonań z niewspierających (hamujących) na wspierające, podniesienie jakości życia i ogólnego zadowolenia.

Proponowany przeze mnie Life Coaching obejmuje wiele dziedzin rozwoju osobistego. Jest również treningiem osobistej efektywności. Zapewniam holistyczne podejście do człowieka, zwracając szczególną uwagę na jego indywidualność i konkretne potrzeby. Ten rodzaj coachingu zajmuje się różnymi sferami życia. Koncentrujemy się na konkretnej dziedzinie, pracując nad poprawą jej funkcjonowania.

Nie zawsze jednak klientom, którzy do mnie przychodzą mogę zaproponować coaching. Po krótkim wywiadzie, jestem w stanie ocenić czy lepsze będą sesje coachingowe, mentoring czy raczej warsztaty szkoleniowe. Często łączę ze sobą znane mi techniki dobierając to, co jest najbardziej odpowiednie w danej chwili dla danego człowieka.

W 2018 roku, kiedy zaczynałam pracę na terenie Legionowa, spotykałam się z różnymi opiniami na temat coachingu. Większość osób tak naprawdę nadal nie wie, czym jest ta właśnie metoda wspierania klienta. Dość często mieszkańcy krytykują coaching, nie potrafiąc nic o nim powiedzieć. Czasami jest tak, że przedstawiają jakieś teorie, bo ktoś coś im tam kiedyś powiedział. Podobnie jest z jogą. Dla jednych jest niezastąpionym wsparciem w pracy z ciałem i umysłem, dla innych należy do ciemnych praktyk dalekiego wschodu. Nie przejmuję się jednak takimi opiniami, bo i tak jeśli ktoś ma do mnie trafić, przyjdzie i skorzysta z tego, co oferuję. 

Z mojego wsparcia skorzystało już kilkadziesiąt osób w wieku od 25 do 65 roku życia. Z coraz większym zainteresowaniem ludzie śledzą to, co i jak robię. Jeden tylko raz odmówiłam współpracy. Zwracam szczególną uwagę na etykę pracy coacha. Jeśli wiem, że klient potrzebuje wsparcia innego specjalisty, od razu go o tym informuję. Czasami konieczna jest wizyta u psychiatry lub psychologa-terapeuty, zanim trafi się do coacha. Mam klientów, którzy przychodzą do mnie w trakcie terapii i takich, którzy trafiają już po skończonym procesie z innym specjalistą. 

W dużych miastach takich jak Warszawa, Kraków czy Poznań ludzie chętniej korzystają z sesji coachingowych, ponieważ czują się bardziej anonimowi. W mniejszych miejscowościach obawiają się jeszcze tego, że ktoś zobaczy, oceni lub skrytykuje. Nie ma się jednak czego obawiać. Profesjonalny coach dba o to, żeby klient czuł się zaopiekowany. Zwraca również szczególną uwagę na poufność. Wygląda to podobnie jak u lekarza. Nikt nie musi wiedzieć, że uczęszczasz na spotkania.

Legionowo jest dość dużym miastem, jednak mentalność niektórych jego mieszkańców jest małomiasteczkowa. Dla wielu jest tylko sypialnią, a dla mniejszej części centrum wszechświata. Wydaje mi się jednak, że mieszkańcy naszego miasta są coraz bardziej otwarci na nowości i chcą próbować tego co nieznane. Powstaje coraz więcej miejsc, w których możemy się spotykać i korzystać z uroków życia. A skoro coraz chętniej wychodzimy do świata, to coraz częściej zwracamy uwagę na swoje potrzeby.

Dobre samopoczucie, satysfakcja z pracy czy chęć osiągania sukcesów są coraz częstszymi tematami spotkań towarzyskich. I właśnie tym zajmuje się coaching. Coach wspiera coachee (czyli klienta) w drodze ku lepszemu i szczęśliwszemu życiu. Moja praca opiera się na psychologii pozytywnej, która jest też dość nową dziedziną. Ten nurt skupia się na teraźniejszości i przyszłości oraz optymistycznemu podejściu do życia. Oczywiście często odwołujemy się do tego, co było, jednak tylko w aspekcie tego, jak najlepiej wykorzystać doświadczenia do tego, żeby poprawić jakość naszego życia i zadbać o zdrowie.

W 2020 roku przeniosłam gabinet z Centrum na peryferie miasta. Ta zmiana sprawiła, że zyskałam nowych klientów. Ci, którzy mieli obawy, że zostaną zauważeni przez znajomych, nabrali odwagi. Jednak po paru sesjach większość i tak dzieli się tą informacją ze światem. Stworzyłam miejsce, w którym wszyscy dobrze się czują i nie są narażeni na spotkanie sąsiada czy kolegi z pracy. Chociaż naprawdę nie ma się czego wstydzić, że korzysta się ze wsparcia coacha. Dla coraz większej grupy ludzi to zaszczyt. Ci, którzy doświadczyli dobrego treningu wiedzą, że wartość jaką dają spotkania jest cenniejsza, niż złoto, którym obwieszają się Ci, którzy próbują bezskutecznie zakryć swoje kompleksy.

Jeśli jednak nie chcesz, żeby ktokolwiek się dowiedział, nie jest to trudne do zrobienia w takim mieście jak Legionowo. Coach zadba o dyskrecję.

Coraz więcej mieszkańców Legionowa widzi korzyści pracy w dość innowacyjny dla nich sposób. Pocztą pantoflową rozchodzi się informacja o efektywności coachingu. Czasami jeszcze słyszę słowa zniechęcające to pracy ze mną, ale ci którzy opowiadają o zagrożeniach wynikających z coachingu, nawet nie wiedzą, czym on jest. Nie znają, nie skorzystali, więc nie polecają. Tak to wygląda.

Praca w Legionowie, tak jak w innych miejscach ma swoje plusy i minusy. Największym plusem jest budowanie relacji z jego mieszkańcami i wzajemne korzystanie z oferowanych usług i produktów. Jeśli ktoś jest sprawdzony, chętnie poleca się go sąsiadom i innym znajomym. Wspieranie lokalnego rynku jest ważnym aspektem rozwoju miasta. Dlatego ja również chętnie polecam innym moich klientów. Trzymam się takiej zasady, że jeśli sama chcę zarabiać, powinnam dać innym zarobić i pomóc tym, którzy dają zarabiać mojej firmie.

Rozwój osobisty pozwolił zrozumieć mi, że otoczenie, w którym żyję ma w dużym stopniu wpływ na moje życie. Dlatego też chętnie dzielę się wiedzą i doświadczeniem z mieszkańcami Legionowa.

Dodaj komentarz